Aranżacje – stolik z europalety

stolik z europaletyMeble z palet stają się coraz popularniejsze. Są to tanie meble, wyglądają dość efektownie i można z nich zrobić naprawdę przeróżne kształty i formy. Meble z europalet to najczęściej stoliki kawowe, podesty łóżek i siedziska ale także wieszaki i regały. Europalety dają ogrom możliwości

aranżacyjnych.

Meble z europopalet: meble z palet

Warto takich europalet poszukać w skupach, hurtowniach lub marketach budowlanych. Europalet można poszukać w Internecie. Cena od 20 do 50 zł. Robiąc stolik z palet musimy doliczyć jeszcze kółka, impregnat do drewna, wkręty, podkładki, papier ścierny. Średni koszt niezbędnych materiałów do zbudowania stolika z palet powinien zamknąć się w kwocie 120-150 zł. Wszystko zależy od pomysłu i sposobu wykończenia. Jak widać koszt zrobienia stolika nie jest wysoki.

stolik z europalety

Meble: stolik z europalet-materiały

Taki stolik jest efektowny ale także prosty do zrobienia. Co potrzebujemy?

  • 4 kółka obrotowe (minimum 2 miały hamulec – stabilizacja mebla)
  • 16 wkrętów i podkładek pod wkręty
  • narzędzia (wkrętarka, papier ścierny do drewna grubo- i drobnoziarnisty albo szlifierka, młotek, pędzel do malowania)
  • impregnat do drewna
  • w zależności od planowanego wykończenia: lakier, bejca lub farba.

Meble z europalet – instrukcja

Zaczynamy od oczyszczenia palety z zabrudzeń, wyrównania nierówności i usunięcia drzazg grubym papierem ściernym lub szlifierką. Następnie impregnujemy drewno. Jest to ważne jeśli stolik będzie stał na zewnątrz. Drewno europalety możemy polakierować dla pozostawienia naturalnego charakteru drewna albo zabejcować, aby nadać mu kolor. Sprawdzi się także malowanie farbą olejną. Jak warstwa wyschnie przykręcamy kółka. Ważne, by nie zaczynać od przykręcania pojedynczego koła, a ustawić w planowanych miejscach wszystkie cztery symetrycznie, żeby sprawdzić czy któreś nie trafia na gwóźdź, których nie brak w europalecie. Jeśli stolik jest za niski można skręcić dwie palety. Ostatnim elementem jest wybór wykończenia wierzchu mebla z palety –  bardzo dobrym pomysłem jest tafla szkła, która zapewni łatwo zmywalną płaszczyznę, a jednocześnie widoczny będzie oryginalny charakter mebla. Taki wyposażenia wnętrza z pewnością zrobi wrażenie na przybyłych gościach.

 

Aranżacje – stolik z europalety
4.7 (93.33%) 3 votes