Jak dobrze oświetlić mieszkanie?

oświetlenie mieszkaniaOświetlenie w mieszkaniu – temat rzeka. W zasadzie na temat tego wątku może powstać setki artykułów, a i tak nie zostanie wyczerpany. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić – jak dobrze rozplanować oświetlenie w mieszkaniu. Interesujący materiał opublikowano w serwisie internetowym homebook.pl.

Jeszcze kilka lat temu wiele osób nie przykładało większej uwagi do oświetlenia w mieszkaniu. Wystarczył jeden duży żyrandol na środku pokoju, załatwiający sprawę doświetlenia pomieszczenia. Obecnie na rynku mamy jednak dostęp do wielu opcji, a tym samym większa liczba osób zaczyna eksperymentować.

– W projektowaniu oświetlenia jednym z najważniejszych haseł jest „strefowość”. Czasy podkreślania podziałów funkcjonalnych w bardzo kategoryczny sposób, czyli za pomocą ścian, dawno już minęły. Teraz na jednej przestrzeni może współistnieć wiele stref pełniących funkcje poszczególnych pomieszczeń – celowość oraz zadaniowość każdej z nich należy podkreślić za pomocą oświetlenia. Kuchnia nie jest oddzielana od jadalni ani salonu; często też mamy do czynienia z wnętrzami loftowymi, gdzie podziały są pozorne, a światło dzienne dyskretnie przemyka do jego najdalszych zakamarków – możemy przeczytać w serwisie internetowym homebook.pl.

Warto odpowiednio zadbać o zaplanowanie oświetlenia, które musi mieć spójną kompozycję. Oświetlając salon powinniśmy pamiętać o jego wypoczynkowym charakterze, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem będzie możliwość płynnej regulacji – uzyskując ciepłe i miękkie światło. Główna lampa nie musi wcale znajdować się w centrum pokoju. Zupełnie naturalne staje się umieszczenie jej np. nad stolikiem kawowym.

Ważną kwestią jest z pewnością oświetlenie kuchni. Chcielibyśmy przecież widzieć, co robimy, dlatego kluczem będzie doświetlenie blatu roboczego. Powinniśmy zastanowić się tym samym nad zastosowaniem oświetlenia podszafkowego w formie popularnych ostatnio listew LED.

Na koniec warto jeszcze w kilku słowach wspomnieć o oświetleniu ciągów komunikacyjnych – w tym korytarzy lub holu. – Strefa komunikacyjna powinna być oświetlona podobnie do kuchni – przy wykorzystaniu prostych opraw dających mocne, równomierne światło. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tych samych lamp, zarówno w części korytarza i w kuchni. Dzięki temu unikniemy wizualnego chaosu. Dodatkową scenę świetlną uzyskamy poprzez wybór kinkietu – sprawdzi się on bardzo dobrze nad lustrem lub w okolicy ewentualnego siedziska – powiedziała Katarzyna Hampel z EG Projekt.

źródło: homebook.pl

Jak dobrze oświetlić mieszkanie?
5 (100%) 1 vote

Fatal error: Call to undefined function GetTags() in /home/users/ads/public_html/modne-wnetrza.com/modne.php on line 46