Odpoczynek zaczyna się od designu

Nasze mieszkanie powinno być miejscem, gdzie czujemy się bezpiecznie i komfortowo, gdzie chcemy spędzać czas po pracy z rodziną, odpoczywać. W przeciwnym wypadku ciężko będzie nazwać je naprawdę „naszym”. Musimy chcieć do niego wracać, wręcz tęsknić za nim, kiedy długo z nas w nim nie ma. Jak to zrobić? Bardzo prosto. Wystarczy stworzyć niepowtarzalną atmosferę poprzez odpowiedni wystrój pomieszczeń.

Przed urządzeniem mieszkania najczęściej radzimy się znajomych, przeglądamy Internet czy kupujemy pisma wnętrzarskie, których nie brakuje na rynku. Poczytne magazyny, takie jak „M jak Mieszkanie”, „Moje Mieszkanie” czy „Cztery Kąty” na pewno podsuną nam kilka pomysłów jak urządzić kuchnię, salon czy łazienkę. W tym miejscu przyjrzyjmy się jednak pomieszczeniu, który jest być może najważniejsze, bo to od jego wystroju i wyposażenia zależy, jak będzie mijał nam każdy dzień. Mowa oczywiście o sypialni, w której najwięcej czasu poświęcamy na wypoczynek. Sam jej styl powinien być lekki i nieprzeładowany, pozwalający odpocząć naszym zmysłom. Zbyt duża ilość mebli i innych obiektów może zaburzyć naszą koncentrację oraz negatywnie wpływać na nasz poziom stresu. Wiadomo, że dobry odpoczynek pozwoli nam być bardziej efektywnym w ciągu dnia, a odpowiednia ilość komfortowego snu ma kapitalny wpływ na nasz układ odpornościowy.

Najważniejsza rzecz w sypialni

Najważniejszym przedmiotem w sypialni będzie oczywiście odpowiednie łóżko. Powinno być ono przede wszystkim wygodne, aby zapewnić spokojny i maksymalnie regenerujący sen. Jednak istotny jest tu również czynnik estetyczny. Nie mamy w zwyczaju kupować rzeczy, które nam się nie podobają albo burzą kompozycję pomieszczenia. Na początek powinniśmy zadbać o odpowiednią ramę. Do wyboru mamy ramy zarówno tapicerowane, jak i drewniane. Drewniane łóżka są szczególnie doceniane wśród osób o minimalistycznym (w żargonie wnętrzarskim: skandynawskim) podejściu. Możemy wybierać pomiędzy surowością, kładąc nacisk na naturalny obraz słojów, lub zdecydować się ekologiczne podejście. Mowa tu oczywiście o wykorzystaniu drewna z odzysku, takiego jak choćby palety – odpowiednio wykorzystane są w stanie wspaniale wpasować się w nowoczesne mieszkania. Z kolei tapicerowane łóżka, w zależności od ilości zdobień, mogą wpasować się zarówno w sypialnie nowoczesne, jak i bardziej klasyczne. Wszystko zależy od ilości ozdobnych przeszyć, guzików czy pikowań.

Jaki materac?

Gdy zdecydujemy się na odpowiednią ramę dla naszego łóżka, kolejnym krokiem będzie wybór stelaża. Możemy wybierać pomiędzy tradycyjnym lub takim, który umożliwia nam przyjęcie pozycji półleżącej. Druga opcja jest polecana osobom, które w wyniku jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia (choroba, wypadek) muszą przez dłuższy czas odpoczywać w łóżku. Na marginesie dodajmy tylko, że niektóre modele zawierają elektronikę umożliwiającą regulację nachylenia, jednak oczywiście są one znacznie droższe. Sam wybór materaca to zawsze indywidualna sprawa, najlepiej podjąć decyzję po konsultacji z doświadczonym sprzedawcą lub najzwyczajniej testując je w sklepie. Pamiętajmy, że duży wpływ na kupno powinna mieć pozycja, w jakiej zwykle śpimy. Najlepsze materace nie mogą być ani za twarde, ani za miękkie. Odpowiednia twardość ma duży wpływ na stan naszego zdrowia, a mianowicie kręgosłupa. Wypełnienie materaca pełni ważną rolę w tej decyzji. Ponadto istnieją modele przystosowane do odpowiedniej grupy odbiorców, jak chociażby alergicy. Odpowiednie wykonanie zapewnia wymagany przepływ powietrza między skórą a materacem, dzięki czemu ograniczamy nadmierną potliwość. Szeroki katalog materaców najlepiej rzecz jasna przejrzeć w internecie: http://pl.tempur.com/materace/.

touching the mattress and bed

touching the mattress and bed

Estetyka ma znacznie

Podejmując kupna wyżej wymienionych produktów, powinniśmy zwrócić uwagę na jeden ważny aspekt, jakim jest kolorystyka. Jest to oczywiście kwestia indywidualnego podejścia, każdy wybiera barwy najbliższe swoim upodobaniom. Jednak wybór jaskrawych odcieni, które zazwyczaj nas pobudzają, mogą być złym wyborem akurat do sypialni. Powinniśmy wybrać bardziej stonowany kolor, jak przykładowo: błękit, biel czy beż. Zapewni nam to dobry wypoczynek naszym oczom i umysłowi, dobrze wpływając na samopoczucie. W parze z kolorystyką idzie również odpowiednie oświetlenie. Dlatego nie może zabraknąć sufitowej lampy jako głównego źródła światła, oświetlającego równomiernie całe pomieszczenie. Jednak w sypialni najważniejsze jest zadbanie o oświetlenie przy naszym łóżku. Powinno ono umożliwić wykonywanie prostych czynności, takich jak czytanie.

Słowem dobra i stylowa sypialnia to połączenie estetyki i funkcjonalności. Pamiętajmy o tym, kiedy będziemy ją urządzać. A zacznijmy – naturalnie – od łóżka.

Odpoczynek zaczyna się od designu
5 (100%) 1 vote