Rodzaje osłon okiennych

plisyOkna spełniają w pomieszczeniach niezwykle ważną rolę – przede wszystkim wpuszczają do nich światło słoneczne, a oprócz tego stanowią istotny element aranżacji wnętrza. W związku tym dużą wagę przywiązuje się do wyboru odpowiednich wewnętrznych osłon okiennych, co wymaga uwzględnienia licznych przesłanek odpowiadających indywidualnym potrzebom i preferencjom.

Firanki i zasłony

Tradycyjnymi osłonami wewnętrznymi okien są firanki i zasłony. Pomimo ogromnej różnorodności na rynku, wciąż cieszą się one bardzo dużą popularnością. Są dostępne w bogatej gamie produktów, na które składają się modele wykonane z różnego rodzaju materiałów w pełnej palecie kolorystycznej, z wzorami i gładkie. Sprawdzają się w wielu wystrojach wnętrz – zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych.

room-918994_1920

Rolety

Silną konkurencję dla firan i zasłon stanowią rolety: tkaninowe, w kasetach, do okien dachowych, rzymskie, bambusowe itp. Są funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, doskonale sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ ich montaż nie wiąże się z koniecznością zakładania karnisza, na co potrzeba sporo miejsca. Ich atutem jest też to, że można je uszyć samodzielnie, podobnie jak zasłony czy firanki.

Żaluzje

Nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o żaluzjach – pionowych i poziomych, produkowanych z tkanin, metalu czy z tworzyw sztucznych. Modele pionowe określane są także mianem verticali, a stosuje się je głównie w pomieszczeniach biurowych. Żaluzje pasują do wielu typów wnętrz i odznaczają się wysokim stopniem skuteczności.

Plisy – czyli żaluzje plisowanefoto2

W obrębie żaluzji wyróżnia się szczególną kategorię, a mianowicie żaluzje plisowane potocznie nazywane plisami. To nowa generacja wewnętrznych osłon okiennych łącząca w sobie cechy opisanych powyżej odmian osłon. Plisy wzbudzają ogromne zainteresowanie i nie dzieje się tak bez powodu. Można bowiem wymienićszereg ich zalet takich jak m. in.:

  • wygoda użytkowania,
  • prosty demontaż, dzięki czemu niema problemu z umyciem okien,
  • brak ograniczeń widoczności,

Obecnie plisy nabyć można w wielu sklepach, np. w sklepie www.plisa.sklep.pl. Występują w niezmiernie zasobnym asortymencie, na który składają się m. in. modele:

  • do okien pionowych,
  • do okien dachowych,
  • do okien dachowych w prowadnicach,
  • klasyczne,
  • do ogrodów zimowych,
  • do okien nietypowych.

Plisy produkowane są zarówno w standardowych rozmiarach i kształtach, jak i w niestandardowych – owalnych, sześciokątnych, trójkątnych etc. Zawsze istnieje możliwość dopasowania kształtu do konkretnego okna. Co ważne – plisy świetnie prezentują się na dużych oknach. Kolory – do wyboru, wedle upodobań i pomysłu na urządzenie pomieszczenia.

Na korzyść żaluzji plisowanych przemawia także to, że poprzez dobór odpowiednich materiałów można uzyskać określone właściwości optyczne oraz termoizolacyjne. Do produkcji tego typu osłon okiennych używa się tkanin półprzezroczystych, przepuszczających światło, nieprzezroczystych czy stricte dekoracyjnych, dzięki czemu uzyskuje się w aranżacjach dowolne rezultaty.

Zobacz także: jak zamawiać plisy okienne?

 

Rodzaje osłon okiennych
5 (100%) 2 votes

Fatal error: Call to undefined function GetTags() in /home/users/ads/public_html/modne-wnetrza.com/modne.php on line 46