Dom: jak samodzielnie odnowić elewację?

elewacja domuMalowanie to prosty sposób na odnowienie elewacji domu. Odnowienie wyglądu fasady nie jest wcale trudne i można to zrobić samodzielnie. Wystarczy poznać zasad

Przygotowanie podłoża

Najważniejsze to dokonać oceny stanu podłoża. Podłoże musi być trwałe, bez pęknięć i zawilgoceń. Wystarczą ogólne oględziny aby podjąć decyzje o malowaniu. Rysy i pęknięcia można naprawić za pomocą zaprawy murarskiej lub kleju do systemu ociepleń. Należy oczyścić miejsca, w których zalega poprzednia warstwa. Jeśli farba na całej elewacji jest uszkodzona to należy ją usunąć. Przed samym malowaniem należy oczyścić fasadę z zanieczyszczeń, kurzu, pleśni i mchów. Zielony nalot trzeba usunąć przy użyciu biocydów, czyli gotowych preparatów zwalczających grzyby pleśniowe. Można posłużyć się szczotką drucianą i wodą pod ciśnieniem. Następnie należy zagruntować podłoże preparatem dopasowanym do rodzaju farby elewacyjnej. Wszelkiego rodzaju impregnaty są niezbędne, ponieważ zwiększają przyczepność i redukują jego chłonność, co przyczynia się do niższego zużycia farby, a także równomiernego pokrycia kolorem malowanej elewacji.

Dobór ilości i rodzaju farby do elewacji

Farbę elewacyjną należy dobrać odpowiednio do podłoża, dlatego trzeba się upewnić jaki tynk i farba jest nałożona na elewację. To wszystko wpływa na trwałość, odporność  paraprzepuszczalność całej ściany.

  • Do tynku mineralnego lub cementowego, cegły lub betonu, najlepiej użyć farby silikatowej, farby silikatowo-silikonowej, farby akrylowej, farby silikonowej, farby wapiennej oraz farby cementowej.
  • Do tynku silikatowego odpowiednia będzie farba silikatowa, farba silikatowo-silikonowa.
  • Do tynku akrylowego użyj farby akrylowej lub farby silikonowej.
  • Do tynku silikonowego najlepiej zastosować farbę silikonową

Kolor farby

Fasada domu powinna dobrze komponować się z otoczeniem czy okoliczną zabudową, ogrodzeniem, ogrodem etc. Musi pozostawać w harmonii ze stolarką okienną i drzwiową  Najbezpieczniejsze i uniwersalne są biały, odcienie pastelowych żółci czy beże, ale coraz powszechniejsze są bardziej wyraziste i oryginalne barwy. W celu określenia ilości farby potrzebnej do wymalowania elewacji warto skorzystać z internetowych kalkulatorów, które znajdziemy na stronach producentów.

Dom: jak samodzielnie odnowić elewację?
4.7 (93.33%) 3 votes

Fatal error: Call to undefined function GetTags() in /home/users/ads/public_html/modne-wnetrza.com/modne.php on line 46