Ogród: jak pielęgnować cisy?

CisCis jest elegancką rośliną iglastą. Wygląda bardzo okazale. Cis bardzo dobrze znosi cięcie – doskonale nadaje się na żywopłoty. Rośnie wolno. W wieku 30 lat ma 3 do 4 m . Drewno cisa jest twarde i pozbawione żywicy. Zakaz wycinania cisów które rosną w naturze obowiązuje bardzo długo. Cisy rzadko spotkamy w naturze – częściej w ogrodzie.  Cięcie sprzyja ich zagęszczeniu. Cis nie wytwarza szyszek, ale miękkie czerwone owoce, które długo pozostają na gałązkach zimą, stanowiąc ozdobę ogrodu i pokarm dla ptaków. Dobrze rosną na stanowiskach cienistych, ale także w miejscach nasłonecznionych. Sprzyjają im gleby przeciętne, żyzne i próchnicze. Źle czują się  na glebach bardzo suchych lub podmokłych. Lubią wysoką wilgotność powietrza.

Cis jest roślina dwupienną

Aby cis miał owoce, trzeba posadzić dwie rośliny, i to różnej „płci”. Cis jest rośliną dwupienną czyli kwiaty żeńskie i męskie nie rosną na jednej roślinie, lecz na dwóch oddzielnych.

Cis w ogrodzie

Cis w ogrodzie

Łatwa pielęgnacja cisów

Utrzymanie cisów nie wymaga wiele wysiłku. Konieczne jest regularne przycinanie tych roślin, które zostały posadzone jako żywopłot lub strzyżone formy – najlepiej wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Cięcie można wykonać latem.

Cis trujący

Pędy, kora czy pestki cisu zawierają trujące związki.  Z niektórych elementów cisu robi się także preparaty antynowotworowe.

Ogród: jak pielęgnować cisy?
5 (100%) 1 vote

Fatal error: Call to undefined function GetTags() in /home/users/ads/public_html/modne-wnetrza.com/modne.php on line 46