Meble biurowe – czym kierować się przy wyborze?

Urządzanie biura nie może być dziełem przypadku. To powinna być przestrzeń funkcjonalna, przyjazna pracownikom. Tutaj wiele zależy od mebli. Podpowiadamy, jakie aspekty wziąć pod uwagę przy ich wyborze.

Trendy w projektowaniu i urządzaniu przestrzeni biurowej wciąż się zmieniają, ale jedno pozostaje takie samo – potrzeba wysokiej funkcjonalności otoczenia. W tym aspekcie duże znaczenie ma nie tylko precyzyjnie zaprojektowana przestrzeń, ale również wypełniające ją meble biurowe. Ich wybór powinien być przemyślaną decyzją. Trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

1. Rozpoznanie potrzeb

Trudno wybrać odpowiednie meble do biura, nie wiedząc tak naprawdę, czego potrzebujemy. Dlatego punktem wyjścia musi być rozpoznanie potrzeb. Warto pamiętać, że współcześnie dorosły człowiek 70% dnia spędza w pozycji siedzącej, szczególnie pracując w biurze. To oznacza, że konieczne będzie wybranie wygodnego biurka i krzesła. Na tym jednak urządzanie przestrzeni biurowej się nie kończy. Potrzebne będą jeszcze szafy na dokumenty (niektóre z nich zabezpieczone przed osobami nieuprawnionymi), wyposażenie stref socjalnych, a coraz częściej także stref relaksu. Tak naprawdę każde biuro będzie miało nieco inne potrzeby i należy je dokładnie przeanalizować.

2. Funkcjonalność i ergonomia

Skoro już wiemy, czego szukamy, można przystąpić do zapoznania się z tym, co oferuje rynek. Tym razem warto przeglądać dostępne meble pod kątem funkcjonalności i ergonomii. Nie zapominajmy, że ergonomia zmniejsza koszty ryzyka utraty zdrowia (nawet 34% chorób związanych z miejscem pracy jest powodowanych zaburzeniami mięśniowo-szkieletowymi), poprawia wydajność pracowników i jakość ich pracy.

Na rynku znajdziemy już bez problemu wysokiej jakości funkcjonalne meble, które przyczyniają się do poprawy ergonomii i są bezpieczne dla pracowników. Przykładem jest chociażby oferta firmy AJ Produkty. Producent ten proponuje na przykład biurka komputerowe w różnych rozmiarach, które można łatwo dostosować do ilości miejsca w biurze i do pracowników. Do tego niektóre modele mają regulowaną elektrycznie wysokość blatu, dzięki czemu można dostosować je do konkretnego pracownika lub do pracy na stojąco. W ofercie AJ Produkty znajdziemy także m.in. fotele do biurka, które można dowolnie regulować, a do tego są bardzo wygodne.

3. Rozmiar mebli

Nie bez znaczenia jest również rozmiar mebli. Nie ma sensu zamawiać bardzo dużych biurek czy szafek na dokumenty, gdy dysponujemy małą przestrzenią. Wtedy bardzo uciążliwe będzie nie tylko wniesienie czy przestawianie takich mebli , ale również korzystanie z nich – pracownicy będą mieli bardzo mało miejsca. To wpłynie negatywnie na ergonomię stanowiska pracy, na komfort wykonywania codziennych, zawodowych obowiązków i przełoży się na obniżenie efektywności pracowników. Warto za to wykorzystać dużą przestrzeń na zamówienie dużych biurek, które zwiększą komfort pracowników. Oczywiście bardzo ważne jest także odpowiednie ustawienie poszczególnych mebli, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i nie obniżać przy tym ergonomii wnętrza.

4. Estetyka

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na estetykę mebli. Nie wolno zapominać, że biuro często pełni także funkcje reprezentacyjne, gdy do siedziby firmy zapraszani są kontrahenci lub klienci. Estetyczne i eleganckie meble (bez względu na to, czy wybraliśmy styl nowoczesny, czy klasyczny) poprawiają estetykę otoczenia, a brzydkie ją obniżają. Do tego estetyka to kolejny element, który wpływa na poprawę komfortu miejsca pracy i na samopoczucie pracowników.

Wybór mebli do biura powinien być przemyślany i poprzedzony dokładną analizą potrzeb. To nie może być przypadkowy zakup, ponieważ źle dobrane meble utrudnią pracę i obniżą funkcjonalność biurowej przestrzeni.

Meble biurowe – czym kierować się przy wyborze?
Oceń wpis