Gdy zamierzamy kupić mieszkanie z rynku wtórnego i jeździmy z jednych oględzin na drugie, często wyobrażamy sobie, co byśmy zmienili i zrobili po swojemu. Po dokonaniu wyboru i dopełnieniu wiadomości otrzymujemy klucze i możemy działać przychodzi czas na planowanie remontu, a następnie jego rozpoczęcie. O remoncie myślimy także w sytuacji, gdy mieszkamy w naszym domu już jakiś czas i potrzebujemy zmiany i odświeżenia. W obu tych przypadkach może pojawić się problem, które pracy wykonać samodzielnie, a które zlecić fachowcom.
Pierwszy wyznacznik: budżet
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że ogromne znaczenie w kwestii planowania remontu ma sytuacja finansowa. Jeśli budżet jest spory, można zlecić specjalistom cały remont. Wtedy ma się pewność, że wszystko zostanie wykonane fachowo, a do tego zyskuje się czas dla siebie.
Natomiast w przypadku, kiedy budżet na remont jest mniejszy, zaczynają się kalkulacje. Zastanawiamy się, co możemy wykonać sami, by jak najwięcej zaoszczędzić na robociźnie, przez co więcej pieniędzy będzie można przeznaczyć na potrzebne materiały. Trzeba mieć też na uwadze fakt, że pieniądze w trakcie remontu rozchodzą się wyjątkowo szybko i często wydajemy więcej niż z początku planowaliśmy. A zakupić trzeba nie tylko materiały, ale także narzędzia potrzebne do ich zamontowania.
Długa droga do satysfakcji
Przeprowadzony samodzielnie remont, jeśli okaże się udany, będzie niewątpliwie powodem do dumy. Jednak, aby tak się stało, trzeba posiadać sporą wiedzę, wyobraźnię oraz umiejętności. Nie bez znaczenia jest też energia i czas które trzeba poświęcić. Jeśli remontem zajmujemy się po godzinach, gdy wracamy zmęczeni z pracy oraz w weekendy, końcowy rezultat może wyjść dobrze, ale niestety będziemy musieli długo na niego czekać.
Ograniczenie czasowe jest jednak zdecydowanie mniejszym złem niż brak wiedzy i umiejętności. Może on skutkować licznymi błędami, pociągającymi za sobą poprawki, co będzie nas kosztować dodatkowe pieniądze, a także nerwy i czas. Niektóre błędy mogą okazać się z pozoru błahe, by następnie zemścić się na nas w przyszłości. Dlatego warto zastanowić się nad wszystkim na spokojnie i ustalić, co możemy zrobić sami, a co zlecić fachowcom.
Co powinniśmy zlecić fachowcom?
Tutaj duże znaczenie ma kolejność wykonywania prac – trzeba zacząć od gruntownych napraw, a dopiero potem zająć się wykończeniem. I to właśnie te gruntowne prace, które należą do najtrudniejszych i wymagają fachowej wiedzy, najlepiej będzie zlecić specjalisto, znalezionym na przykład na http://oferia.pl/zlecenia/budowa-remont/remonty-i-wykonczenia. Warto zostawić im także niektóre prace wykończeniowe, które wbrew pozorom również nie należą do najlżejszych.
- Przeniesienie instalacji elektrycznych
Osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy i doświadczenia z pracami elektrycznymi, nie powinny majstrować przy prądzie. Jest to po prostu zbyt niebezpieczne dla zdrowia i życia. Ponadto można spowodować awarię w całym budynku.
- Przeniesienie instalacji wodno – kanalizacyjnej
Tutaj potrzebna jest wiedza z zakresu rodzajów i łączenia rur, uszczelniania, stosowania złączek i zaworów. Osoba bez wprawy i pojęcia o sprawie ryzykuje zalaniem mieszkania swojego i sąsiadów. Samodzielnie można spróbować podłączyć umywalkę, zlewozmywak, baterię, brodzik, wannę, pralkę czy sedes, o ile miało się już okazję podpatrzeć tego typu prace.
- Wygładzenie ścian i sufitów
Szpachlowanie oraz szlifowanie ścian oraz sufitów przy pomocy papieru ściernego może wydawać się zadaniem prostym. W rzeczywistości jednak wymaga dużo siły i dobrej kondycji. Jeśli wiemy, że brakuje nam krzepy i możemy nie dać rady, zlećmy to zadanie specjalistom.
- Położenie płytek
Położenie płytek tylko z pozoru jest łatwe. Trzeba je nie tylko równo układać, ale także przycinać, co wymaga użycia właściwych narzędzi. Tutaj konieczne są fachowe umiejętności i doświadczenie.
Co możemy zrobić sami?
Wiele prac wykończeniowych można wykonać samodzielnie, jeśli tylko mamy zapał i chęć. Jeśli jednak obawiamy się, że zadanie te nas przerosną, nic nie stoi na przeszkodzie, by wyręczyli nas fachowcy.
- Malowanie i tapetowanie
Malowanie sufitów i ścian oraz położenie tapet można wykonać samodzielnie. Trzeba mieć jednak świadomość, że zadanie to nie należy do łatwych. Konieczna jest krzepa by malować wałkiem na długim kiju i dużo chodzić po drabinie. Potrzebny jest też dobry wzrok i precyzja, by z daleka odróżnić fragmenty pomalowane od niepomalowanych oraz dobrze ułożyć pasy tapety.
- Położenie paneli
W porównaniu do płytek, które stanowią dla niedoświadczonych nie lada wyzwanie, układanie paneli jest dziecinnie proste. Konstrukcja nowoczesnych paneli pozwala na szybkie łączenie kolejnych desek, dzięki czemu praca przebiega sprawnie nawet osobom, które pierwszy raz mają z tym do czynienia.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Prace remontowe i wykończeniowe wymagają nie tylko umiejętności, doświadczenia oraz zakupu materiałów, ale również specjalistycznych narzędzi. Gdy zatrudnimy fachowców, remont wykonany jest profesjonalnie, trwa krócej, a my nie musimy kłopotać się zakupem narzędzi. Namiary na specjalistów z różnych dziedzin znajdziemy na przykład w serwisie Oferia.pl. Wystarczy, że się zarejestrujemy i zamieścimy nasze zlecenie, w którym opiszemy, jaką pracę mamy do wykonania. Specjaliści odpowiedzą na nie, przysyłając swoje oferty, a my wybierzemy tę, którą uznamy za najkorzystniejszą.