Przy budowie domu na pewno zastanawiasz się nad rodzajem ogrzewania. Coraz częściej wybieranym jest ogrzewanie podłogowe, dlatego spora część osób zaczęła się zastanawiać, co tak naprawdę wybrać. Przydatny materiał opublikowano właśnie na stronie internetowej homebook.pl. Sprawdźcie koniecznie!
Jakie ogrzewanie wybrać? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób decydujących się na budowę domu lub przebudowę obecnego. Część klasycznie wybierze na pewno grzejniki, natomiast coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie podłogowe. Decyzja na pewno nie należy do prostych.
– W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura powierzchni grzewczej zazwyczaj waha się w przedziale 24-28oC, podczas gdy temperatura grzejników jest co najmniej dwa razy wyższa. Oznacza to, że w przypadku podłogówki nie ma mowy o zjawisku konwekcji, czyli intensywnym ruchu podgrzewania ciepła. Podłoga wnętrz zostaje ogrzana bardzo równomiernie, co zapewnia domownikom znaczący komfort cieplny. Dzięki miarowemu nagrzewaniu, ciepło działa głównie na stopy, natomiast “najchłodniejsze” – choć wciąż ciepłe – powietrze kumuluje się na wysokości głowy. Według fizjologów, rozkład temperatury w ogrzewanym w ten sposób pomieszczeniu, jest najbardziej odpowiedni dla organizmu człowieka – czytamy na stronie internetowej homebook.pl.
Ogrzewanie podłogowe umożliwia ułożenie płytek ceramicznych lub gresowych. Szczegółowe badania pokazały natomiast, że podłogówka wiąże się z oszczędnością ciepła. W skali roku mówi się tutaj nawet o ośmiu procentach.
Warto jednak w kilku słowach wspomnieć również o wadach ogrzewania podłogowego. – Oznacza większy koszt instalacyjny – bywa nawet o 50%-60% droższe aniżeli klasyczne grzejniki. Pamiętajmy jednak, że jest trudniejsze w instalacji, dlatego nie warto oszczędzać na ekipie budowlanej. Kiepski fachowiec może popełnić znaczące błędy np. w tzw. dylatacji czy przy izolacji płyty grzejnej od ścian, co może prowadzić nawet do pękania posadzki. Oprócz tego, należy wziąć pod uwagę, że każdy materiał podłogowy jest inny i ma różną przewodność cieplną. A zatem, aby ogrzewanie podłogowe było wydajne, należy dokładnie zaplanować jaki materiał znajdzie się na podłodze – i to jeszcze przed etapem instalacyjnym. Dzięki temu architekt będzie w stanie dostosować posadzkę i jej izolację do wydajności podłogówki – czytamy dalej.
Podsumowując można stwierdzić, że o gustach się nie dyskutuje. Wśród Was znajdziemy na pewno wielu zwolenników ogrzewania podłogowego jak i grzejników. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Was.
źródło: homebook.pl