Grzyb na ścianie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka ale także na estetykę budynku. Zagrzybienia są konsekwencją wilgoci w przegrodach budowlanych i pomieszczeniach. Pojawienie grzyba nie jest dobrą wróżbą gdyż oznacza, że prawdopodobnie w błyskawicznym tempie się rozprzestrzeni. Grzyby występują zarówno na ścianach ale mogą także pojawiać się na meblach. W miarę prosto można je usunąć z powierzchni murowanych. O wiele gorzej pozbyć się grzybów z drewna. Zazwyczaj jedynym sposobem jest wycięcie jednego całego fragmentu. W przypadku drewna zdecydowanie lepiej zapobiegać niż walczyć z zagrzybieniem.
Podstawowe przyczyny występowania zagrzybień:
- Nieszczelne instalacje wod-kan – na ogół są to zawilgocenia wzdłuż rur oraz krawędzi wanny. Jeśli zauważymy je wcześnie, wystarczy je dokładne osuszyć, jeśli to nie wystarczy być może będziemy zmuszeni wymienić instalację.
- Brak należytej wentylacji łazienki a także kuchni – zarówno w łazience i kuchni jest bardzo duża wilgoć, zatem konieczne jest regularne wietrzenie. Okna z nawiewnikami to dobre pomysł.
- Przemarzanie ścian zewnętrznych – objawia się ciemnym nalotem na krawędziach ścian oraz narożnikach. Powstałe plamy dokładanie osuszamy co powinno w zupełnie pomóc.
- Przeciekające rynny – to podstawowa przyczyna występowania zacieków na elewacji. Czasem wilgoć może pojawić się także wewnątrz.
- Przecieki z gruntu – jeśli zauważymy zawilgocenia na linii podłogi ze ścianami parapetu oznacza to, że być może została uszkodzona pozioma izolacja fundamentów.Powierzchnie osuszamy. Naprawę izolacji lepiej zlecić specjalistom.