Malowanie z pozoru nie jest trudne. Jednak warto poznać zasady, dzięki którym stanie się jeszcze łatwiejsze, a wnętrze w krótkim czasie zyska nowy klimat.
Przed malowaniem zadbaj o folie i taśmy malarskie
Malowanie nie da się ukryć to przedsięwzięcie, które może uszkodzić meble, podłogę, a nawet okno. Meble, których nie dało się wynieść zostawiamy na środku pomieszczeń i osłaniamy grubą folią malarską. Cienka folia elektryzuje się i przywiera do płaskich powierzchni. Łatwo ją podziurawić. Najgrubszej folii wymaga podłoga. Folie przyklejamy taśmami malarskimi.
Przygotowanie ściany do malowania
Tynk odspojony od muru należy skuć. Ogołocone miejsca trzeba wypełnić tynkiem tego samego rodzaju. Tapety co oczywiste także muszą zniknąć ze ścian. Farbę klejową usuniemy podobnie jak tapetę czyli nawilżając i używając szpachelki. Aby usunąć farbę olejną można użyć specjalnego preparatu rozmiękczającego farbę. Niestety takie preparaty są drogie. Niewielkie powierzchnie farby olejnej można usunąć opalarką.
Szpachlowanie ścian
W ścianach nie powinno być dziur i głębokich rys. Trzeba je oczyścić, zagruntować i wypełnić zaprawą szpachlową – cementową lub gipsową w zależności od tego jaki jest tynk. W przypadku drobnych uszkodzeń wystarczy naprawcza masa akrylowa.
gruntowanie
Przed malowaniem zaleca się użycie preparatu gruntującego. Gruntowanie jest niezbędne, gdy podłoże jest bardzo chłonne i może odciągać wilgoć z farby. Gruntowanie powinno też rozwiązać problem pylącej ściany. Potrzebne jest również w wypadku nowych tynków, zwłaszcza gipsowych, oraz okładzin z płyt gipsowo-kartonowych. Ściany wykończone farbą nie wymagają gruntowania. Gruntować możemy tylko całkowicie suche powierzchnie. Świeży tynk musi odczekać 2 tygodnie.