Wygodne i funkcjonalne biuro to miejsce, które sprzyja kreatywnej i – co najważniejsze – efektywnej pracy. Powinno ono składać się z mebli dostosowanych do charakteru pracy siedzącej. Tylko wtedy można uniknąć dolegliwości będących źródłem siedzenia w nieodpowiedniej pozycji.
Wielu Polaków spędza więcej czasu we własnym biurze niż w domu. Pracujemy średnio 2 tys. godzin rocznie. Według przeprowadzonych badań czynnikami mobilizującymi nas do tak intensywnej pracy jest pensja, dobra atmosfera w firmie (65%) i docenianie przez przełożonego. Jednak aby móc pracować efektywnie, niezbędne jest odpowiednio urządzone biuro. Wyposażenia do niego można szukać w sklepach stacjonarnych i internetowych. Proponuje je przykładowo firma AJ Produkty.
Przestrzeń biurowa a jakość pracy
Wyniki raportu „How Millennials live, work and play” pokazały, że dla 78% młodych osób istotne są jakość i warunki miejsca pracy. Zanotowano, że blisko 70% badanych byłoby w stanie zamienić inne korzyści proponowane przez pracodawcę, by móc pracować we wnętrzu spełniającym ich oczekiwania. Wyniki te nie powinny dziwić, bowiem odpowiednio zaprojektowane stanowisko pracy pobudza kreatywność, wzmacnia koncentrację i poprawia samopoczucie.
Dlatego nowo otwierane biura urządzane są w sposób przemyślany. Zwraca się uwagę na właściwą atmosferę, tożsamość miejsca (tzw. placemaking) i jego ergonomię. Ostatnie z wymienionych pojęć wyjaśnia, co należy zrobić, by móc wykonywać swoje obowiązki jak najmniejszym kosztem zdrowotnym i przy okazji móc osiągnąć wysoką wydajność oraz efektywność.
Meble biurowe – jakie wybrać
Jednym z najważniejszych mebli w odpowiednio urządzonym biurze jest biurko, które jest czymś więcej niż prostym blatem i czterema równej długości nogami. Aby mogło być wygodne i funkcjonalne powinno być odpowiednio szerokie i głębokie. Ponadto ergonomiczne biurko musi być na tyle wysokie, żeby pracująca przy nim osoba mogła usiąść we właściwej pozycji. Najlepiej, gdy jego wysokość można dostosować do wzrostu pracownika. Takiego mebla można szukać między innymi w ofercie AJ Produkty. Firma ta proponuje biurka z elektryczną regulacją wysokości, zarówno z prostokątnym, jak i z zaokrąglonym blatem. Wyposażone są one w mechanizm, który zmienia wysokość mebla po naciśnięciu jednego guzika.
Ergonomiczne biurko nie odegra swojej roli, gdy pracująca przy nim osoba będzie siedziała na nieodpowiednim krześle bądź fotelu. Zarówno jego siedzisko, jak i oparcie muszą być dostosowane do krzywizn ciała pracownika. Najlepiej, gdy krzesło posiada także liczne możliwości regulacji. Doskonałym wyborem dla osób, które spędzają większość dnia w pozycji siedzącej, jest krzesło biurowe z oparciem z siatki, np. od AJ Produkty. Jest ono wyposażone w podparcie lędźwi i regulowane podłokietniki podpierające przedramiona i nadgarstki. Dobrym pomysłem jest też stołek balansujący. Posiada on nowoczesny styl, dostosowuje się do ruchów ciała i zapewnia ergonomiczną postawę podczas siedzenia.
Dodatkowe wyposażenie biura, które ułatwia pracę
Obecnie praca biurowa jest wykonywana przeważnie przed monitorem komputera. Nie bez znaczenia jest jego lokalizacja. Powinien on być ustawiony w ten sposób, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu. Ponadto ekran komputera musi mieć możliwość regulacji kąta pochylenia (minimum 20 stopni do tyłu i 5 stopni do przodu) oraz obrotu wokół własnej osi (po 60 stopni w obu kierunkach). Nieodpowiednie ustawienie ekranu może nadmiernie obciążyć odcinek szyjny kręgosłupa i stawy barkowe. Wykazano, że aż 40% pracujących przy komputerze cierpi z powodu bólu barków i ramion. Można temu zapobiec, decydując się na uchwyt do monitora montowany do biurka, który daje możliwość dostosowania ekranu do pozycji przy pracy. Posiada przeguby, które pozwalają na łatwą regulację wysokości i kąta nachylenia monitora. Zapewniając ergonomiczną pozycję podczas pracy przy komputerze, uchwyt pozwala uniknąć nadmiernego zmęczenia oczu, bólu pleców i karku.
Podsumowując, wygodne i funkcjonalne biuro to takie, w którym chce się pracować. Powinno ono być wyposażone m.in. w regulowane biurka, ergonomiczne krzesła i sprzęt uławiający właściwe ustawienie monitora komputera. Brak tych udogodnień zagraża zdrowiu pracowników i obniża ich efektywność.