Łazienka, kuchnia, pralnia i toaleta to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności. Ściany są narażone na częstszy kontakt z wodą. Dlatego też zazwyczaj w tych pomieszczeniach stosowało się ścienne okładziny ceramiczne. Tam gdzie ściany mają naprawdę bezpośredni kontakt z wodą czyli okolice wanien, pryszniców i umywalek warto to robić. Pozostałe powierzchnie ścian spokojnie można pomalować. Specjalne farby łazienkowe są odporne na wilgoć.
łazienka: dlaczego farby łazienkowe
Farby łazienkowe mają inną recepturę tym samym posiadają inne właściwości i chronią ścianę. Farby tego rodzaju bardzo często w swoim składzie zawierają domieszki srebra – dzięki temu blokowany jest rozwój bakterii i grzybów. Farby łazienkowe co oczywiste są odporne są na wilgoć i zmywanie.
łazienka: aplikacja farby
Aby ściany były w odpowiedni sposób chronione ważne jest przygotowanie ścian ale także sama aplikacja farby. Należy to zrobić ze szczególną starannością i dokładnością. Tylko to pozwoli na to, że farba spełni swoje zadanie w najlepszy sposób.
- Ściana musi być całkowicie sucha i czysta. W przypadku powierzchni zagrzybionej trzeba usunąć warstwy starej farby, umyć ścianę oraz zastosować środek grzybobójczy.
- Uzupełniamy ewentualne ubytki w ścianach przy pomocy gładzi gipsowej lub masy szpachlowej. Po wyschnięciu szlifujemy.
- Ścianę gruntujemy preparatem zalecanym przez producenta farby. Ściana musi dokładnie wyschnąć.
Farby łazienkowe dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii chronią ściany przed działaniem szkodliwych czynników. Takie farby zapewniają ochronę przez wiele lat.