Jak czyścić rolety okienne?

Okna stanowią „oczy” domu i jego ozdobę. Jednak, kiedy szyby oraz elementy dekoracyjne takie jak rolety są brudne, dom traci swój urok – elewacja sprawia wrażenie zaniedbanej, a w środku jest szaro i ponuro. Dlatego należy regularnie czyścić okna i rolety, aby nie osiadał na nich brud. O ile większość z nas doskonale wie, w jaki sposób czyścić okna, tak już z roletami jest większy problem. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że mogą one mieć różną formą i być wykonane z różnych rodzajów materiałów. Jak zatem czyścić rolety, aby nie straciły swojej formy oraz cały czas dobrze pełniły swoje funkcje?

W jaki sposób prawidłowo czyścić rolety?

Jednym z podstawowych błędów, jakie można popełnić czyszcząc rolety, jest ich ściągnięcie z okna, wypranie w pralce i później wyprasowanie. Rolety okienne często są pokryte specjalnymi środkami, które pozwalają na to, aby zachowały swoje właściwości i były bardziej odporne na osiadanie kurzu i zabrudzenia. Nie każdy materiał, z jakiego są wykonane rolety można czyścić na mokro.

Zawsze zanim zabierzemy się za czyszczenie rolet musimy wiedzieć, z jakiego materiału są one zrobione i jakie ma on właściwości. Wówczas nawet, jeśli dokładnie nie wiemy, jak czyścić taki materiał, możemy informacje na ten temat znaleźć w sieci. Z reguły rolety nie brudzą się zbyt mocno, jeśli są prawidłowo użytkowane. Dlatego zawsze bezpiecznym rozwiązaniem jest użycie do ich przetarcia suchej, delikatnej szmatki. Przy nieco mocniejszych zabrudzeniach można użyć wilgotnej szmatki. Jeżeli decydujemy się na użycie detergentu, musimy pamiętać o tym, aby był on odpowiednio dobrany do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest roleta.

sprzątanie w poznaniu

Jeżeli w oknach mamy żaluzje, najlepiej do ich czyszczenia używać specjalnych szczotek lub urządzeń parowych, które nie będą niszczyły struktury części żaluzji. Szczególną ostrożność należy zachować przy czyszczeniu rolet i żaluzji wykonanych z bambusa, a także żaluzji z drewnianych elementów, które nie mogą być narażone na długotrwałe działanie wilgoci.

A może zatrudnić specjalistę od sprzątania?

Jeżeli nie wiemy dokładnie jak wyczyścić rolety czy żaluzje, warto zastanowić się nad rozwiązaniem, jakim jest zatrudnienie profesjonalnej pomocy domowej. Takie osoby zazwyczaj mają już dobrze opracowane sposoby czyszczenia rolet i żaluzji – wiedzą też, jakich środków czyszczących można użyć do poszczególnych materiałów. Jeżeli chodzi o sprzątanie w Poznaniu można skorzystać z serwisu www.pomocedomowe.pl, który skupia wokół siebie społeczność pomocy domowych z danego regionu. Również w innych miastach można skorzystać z bazy osób, które ogłaszają się za pośrednictwem tej strony internetowej.

Skorzystanie z takiego serwisu jest bardzo proste. Wystarczy zaznaczyć czego się dokładnie szuka i w jakim mieście, ewentualnie w jakiej odległości od danego miasta i gotowe – pokazuje się lista osób, które potencjalnie mogą pomóc nam w profesjonalnym wysprzątaniu mieszkania. Za pośrednictwem strony można też wysłać wiadomość do wybranej osoby i zapytać o szczegóły współpracy.

Jak czyścić rolety okienne?
Oceń wpis