Zima to trudny okres dla roślin doniczkowych. Sprawdź jak o nie dbać. Sprawdź jak walczyć ze szkodnikami.
Porady: jak walczyć ze szkodnikami?
Istnieją sprawdzone sposoby na walkę ze szkodnikami.
Mszyce
Mszyce atakują rośliny o miękkich tkankach. Ich ulubione miejsce to końce pędów i pąki kwiatowe. Wysysają soki z roślin. Szkodniki najlepiej spłukać strumieniem letniej wody. Można dodać odrobinę szarego mydła. Na rynku znajdziemy także gotowe środki do walki z tymi szkodnikami.
Przędziorki
Są bardzo drobnymi szkodnikami. Atakują rośliny o drobnych liściach. Wysysają sok. Powodują powstawanie na liściach plamek żółtawobiaławych. Pod liśćmi może pojawić się pajęczyna. Najlepszym sposobem na walkę jest zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu. Można kupić nawilżacz. Pędy, które zostały silnie opanowane przez szkodniki trzeba koniecznie usunąć. Można także zastosować chemiczne środki dostępne na rynku.
Wełnowce
Są to małe owady. Przypominają kawałeczki waty. Atakują kaktusy, storczyki, krotony. Żerują pod liśćmi. Wysysają sok z roślin. Mogą zniszczyć roślinę. Szkodniki można przecierać mokrym wacikiem. Liście przemyj roztworem szarego mydła i odrobiną denaturatu. Waciki trzeba regularnie zmieniać. Na rynku znajdziemy też gotowe, chemiczne środki.
Tarczniki
Wyglądają jak małe, brązowe tarczki. Przyczepiają się na spodniej części liści. Chętnie atakują sukulenty. Powodują więdnięcie i opadanie liści. Wydzielają lepką substancję, która sprzyja powstawaniu grzybów. Ważna jest wilgotność powietrza. Jeśli jest mało szkodników można je usunąć szczoteczką. Można także przemyć roztworem szarego mydła lub denaturatem. Tak jak w poprzednich przypadkach można zakupić gotowy środek za kilkanaście złotych.
Mączliki
Są to drobne, białe muszki.. Chętnie atakują fuksje, pelargonie, paprocie.
Żerują na liściach, wysysają sok z tkanek. Hamowany jest rozwój rośliny. Są niezwykle trudne do zwalczania. Można wystawić roślinę na dwór na kilka godzin w chłodny ale niemroźny dzień.