Jaką ramę na plakat wybrać? Poradnik

ramka na plakat

fot. Galeria Plakatu

Udało Ci się kupić plakat, który odzwierciedla Twoją osobowość, ulubiony zespół muzyczny, a może świetny film? A może po prostu bardzo Ci się podoba i chcesz, aby stał się częścią wystroju Twojego mieszkania? Jeżeli tak to musisz go powiesić. Aby go nie zniszczyć nie przyklejaj go do ściany za pomocą taśmy samoprzylepnej, czy pinezek. Warto zainwestować w porządną ramkę, która dodatkowo sprawi, że plakat będzie się wyróżniał na tle ściany i zwróci uwagę wszystkich, którzy Cię odwiedzą. Od czego zacząć wybór ramy na plakat? Sprawdź nasz praktyczny poradnik.

Rozmiar

Czy rozmiar ma znaczenie? Bardzo wielkie, oczywiście jeżeli chodzi o wybór ramy na plakat. Na rynku możemy spotkać najczęściej plakaty o wymiarach 61×91 cm, 46×61 cm, 28×43 cm oraz 22×28 cm. Dla tych wymiarów bez trudu znajdziemy ramę w większości marketów oraz sklepów internetowych. Warto kupić ją nieco większą np. o 1-2 cm z każdej strony. Część niepokrytą przez plakat możemy pomalować lub włożyć brystol w dowolnym kolorze pod plakat, dzięki czemu dopasujemy wizualnie ramę do naszego wnętrza. Czasem możemy napotkać plakat o niestandardowym rozmiarze. Wtedy warto skorzystać z usług firm które wykonują ramy na wymiar. Po prostu wysyłamy do nich szerokość oraz wysokość ramy i czekamy na naszą ramę. Ramy na wymiar sprawdzą się także jeżeli chcemy oprawić i powiesić na ścianie m.in. dyplom ukończenia jakiegoś kursu, ważne świadectwo, dyplom wygranej w zawodach itd.

Kolor

Wybierając antyramę nie mamy tego problemu. Jeżeli natomiast chcemy w naszym mieszkaniu powiesić ramę zazwyczaj musimy wybrać kolor obramowania. Popularne ramy aluminiowe standardowo dostępne są w kilku jednolitych kolorach. Bez trudu kupimy ramę w kolorze białym, czarnym, szarym, złotym czy brązowym. Jeżeli chodzi o inne kolory to warto zapytać sprzedawcę, który może zaoferować przemalowanie obramowania ramy na wybrany przez nas odcień. Ramy drewniane jak sama nazwa wskazuje są wykonane z drewna, więc bardzo często spotkamy je w naturalnej postaci, na której można dostrzec strukturę, a nawet sęki. Bardzo często spotykane są ramy wykonane z jasnego, jak i z ciemnego drewna, dzięki czemu można je doskonale dopasować do mebli, drzwi, a nawet podłogi.

Wieszaki

Odpowiedni wieszak to podstawa dobrej ramy. Antyrama oraz rama aluminiowa jest stosunkowo lekka, więc zazwyczaj wystarczy wieszak nie dużych rozmiarów. Ramy drewniane są dosyć ciężkie, dlatego warto zwrócić uwagę czy zastosowany wieszak poradzi sobie z jej wagą. Większość producentów korzystając ze swojego doświadczenia stosuje odpowiednie wieszaki, więc nie mamy się o co martwić. Warto jednak sprawdzić czy rama posiada wieszak, który umożliwia jej powieszenie zarówno w pionie, jak i poziomie, jeżeli mamy taką potrzebę.

Przód ramy – jaki wybrać?

Przód ramy jest bardzo ważnym elementem. Istnieje kilka rodzajów, które po krótce opiszemy poniżej.

  • Plexi

Szkło akrylowe, szkło organiczne, potocznie pleksiglas, metapleks, czy pleksa. To tworzywo sztuczne, które najczęściej możemy spotkać w ramach i antyramach. Warto podkreślić, że fronty ram wykonane z plexi są bardzo lekkie i posiadają  duża przezroczystość. Plusem tego rozwiązania jest dodatkowo fakt, że taki przód ramy jest odporny na działanie ultrafioletu, więc nie musimy się martwić o to, że nasz plakat z czasem zżółknie. Oczywiście jak każde rozwiązanie,  także i to ma swoje minusy. Plexi łatwo ulega zarysowaniu, więc musimy być ostrożni podczas transportu ramy i podczas codziennego użytkowania.

  • Plexi antyrefleksyjne

Plexi antyrefleksyjne to ten sam rodzaj materiału, który opisaliśmy powyżej. Różnica jest taka, że zapobiega odbijaniu się światła, dzięki czemu nasz plakat będzie lepiej widoczny. Jest to świetne rozwiązanie jeżeli wieszamy plakat w pomieszczeniu z oknami, które jest często narażone na światło codzienne.

  • Szkło

Szkło to materiał, który wszyscy bardzo dobrze znamy. Od razu nasuwa się kilka minusów. Front ramy na plakat wykonany ze szkła jest ciężki, łatwo może się stłuc oraz zazwyczaj jest nieco droższy. Jednak wiele osób wybiera właśnie ten materiał, ze względu na jego trwałość i bardziej dostojny wygląd. Ponadto czyszczenie i konserwacja szkła jest łatwiejsza, ponieważ możesz użyć klasycznego płynu do mycia okien.

  • Szkło antyrefleksyjne

Front wykonany ze szkła antyrefleksyjnego nie odbija światła, dzięki czemu nasz plakat jest lepiej widoczny, a jego oglądanie bardziej komfortowe.

Antyramy

Antyrama to najpopularniejszy produkt w naszym zestawieniu. Przy okazji warto dodać, że jest najmniej trwały, ale także najtańszy. Plusem albo minusem jest to, że nie posiada on obramowania, więc doskonale wtopi się w wystrój Twojego wnętrza. W zależności od wielkości zapinana jest od kilku do nawet kilkunastu zatrzasków. Antyramy są lekkie i praktyczne. Oprócz plakatu świetnie sprawdzi się do powieszenia zdjęć, dyplomów, karykatur czy certyfikatów. Wybierając ten produkt warto jednak zainwestować w antyramę dobrej firmy, dzięki czemu będzie służyć nam przez dłuższy czas.

Ramy aluminiowe

Ramy aluminiowe to niezwykle piękne i solidne rozwiązanie jeżeli chodzi o powieszenie plakatów. Obramowanie ramy zostało wykonane z profili aluminiowych, dzięki czemu możemy je spotkać w sporu odsłonach jeżeli chodzi o kolorystykę. Ramy aluminiowe doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami.

Ramy drewniane

Ramy drewniane znane są od wielu pokoleń. Wyglądają niezwykle dostojnie, jednak nie pasują, do niektórych wnętrz. Są bardzo solidne i z pewnością będą Ci służyć przez długie lata. Doskonale sprawdzają się do wieszania plakatów, obrazów, a nawet koszulek z autografami.

Jaką ramę na plakat wybrać? Poradnik
5 (100%) 1 vote